• Okręg II - Pozycja 5

    Kandydat do rady
    Miasta Suwałki

    Grażyna Serafin

    Okręg II

    Pozycja 5

Suwalczanką jestem z wyboru. W tym mieście rozpoczęłam swoją pracę zawodową w Szkole Podstawowej nr 2 i pracuję w niej do dzisiaj. Praca z dziećmi zachwyca mnie każdego dnia. Mąż też jest nauczycielem, od wielu lat uczy historii w „Ekonomiaku”.

„Żeby coś się zdarzyło, żeby mogło się zdarzyć (…) trzeba marzyć” – to słowa Jonasza Kofty, które zacytowałam, kiedy ukazała się moja pierwsza książka Za siódmą chmurką”, bo pisanie jest moją pasją. Nigdy nie sądziłam, że będę pisała dla dzieci, ale kiedy na świecie pojawiła się Agatka (obecnie studentka Politechniki Gdańskiej), a potem Marianka (obecnie uczennica I LO), to wiedziałam, że wszystko jest możliwe. Obie ukończyły Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia, starsza II stopnia. W moim dorobku twórczym są dwa zeszyty edukacyjne: „Bezpieczny Maluch” i „Bezpieczna zima i lato” oraz książki: „Trzy słońca”, „Bajkowe Suwałki”, „Bajki z Zarynku” i „Landrynkowe bajeczki”. Przeprowadziłam setki spotkań autorskich w szkołach, przedszkolach, domach kultury, bibliotekach…

„Bajki z Aniołem” – to moja autorska audycja dla dzieci, którą prowadzę w Radiu 5 trzynasty rok. Raz w miesiącu poświęcam audycję tematyce Suwałkom i Suwalszczyźnie ph. „Suwałki, moje miasto” (8-my rok). Współpracowałam z tygodnikiem „Krajobrazy”, „Tygodnikiem Suwalskim” i „Tygodnikiem Oleckim”. Promuję twórczość dzieci poprzez organizację międzyszkolnego konkursu literackiego „Okruszki” (10 edycji). Na spotkania zapraszałam do miasta znanych pisarzy literatury dziecięcej.

Jestem doradcą metodycznym w Suwalskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli i wspieram pracę nauczycieli, redaguję kwartalnik „Szkolne Klimaty”. W szkole podstawowej byłam harcerką, potem instruktorem – prowadziłam drużynę „Powsinogi”, a potem zostałam komendantem Hufca ZHP w Suwałkach.

Przez trzy dekady mieszkając w Suwałkach zdążyłam to miasto i ludzi pokochać. Dostrzegam zmiany w moim mieście, uczestniczę w kulturalnych wydarzeniach odbywających się w mieście. Cieszę się, że są takie obiekty jak SOK, Aquapark. Czas wolny spędzam z rodziną na rowerze. Poznałam szlaki Suwalszczyzny. Tegoroczną letnią rowerową przygodą był Szlak Latarń Morskich (550km w 6 dni!). Uwielbiam spływy kajakowe i co roku zanurzam wiosła w jednej z naszych rzek.

Problemy mojego miasta nie są mi obojętne. Po mieście poruszam się głównie pieszo, jak też rowerem i samochodem, dzięki czemu dostrzegam ciągłe zmiany na lepsze. Pracę w Radzie Miasta potraktuję jak kolejne wyzwanie na rzecz ludzi. W moim mieście chcę, by chętne dzieci znalazły miejsca w przedszkolu, żeby w każdej szkole był pedagog/psycholog. Uważam, że każde dziecko wymaga dodatkowego wsparcia – to zdolne, to z problemami, oraz szczególnie chore, ich rodziny też.

Moje korzenie sięgają Lipska nad Biebrzą. Tam urodziła się i podczas II wojny światowej oddała życie za synową i jej nienarodzone dziecko Marianna Biernacka, która została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II (1999r.). Błogosławiona Marianna Biernacka jest moją prababcią.

Jestem suwalczanką z wyboru. I nie żałuję.